Migrena

Migrena

Jak podają statystyki bóle migrenowe nękają ok. 10% społeczeństwa. Ujawniają się one najczęściej w okresie dorastania i trzykrotnie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.Przyczyny powstawania migreny wciąż nie zostały dokładnie poznane. Wiadomo, że jest ona chorobą przewlekłą i dziedziczną, związaną z dysfunkcjami neurologicznymi. Wiadomo również, że istnieje szereg konkretnych, indywidualnych czynników, tzw. wywoływaczy, które mogą sprowokować atak. Do czynników tych należy zaliczyć

 • intensywny i męczący wysiłek fizyczny lub psychiczny,
 • stosowanie drastycznej diety odchudzającej,
 • przebywanie przez dłuższy czas w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach,
 • silne zapachy perfum, spalin, farby,
 • zmiana warunków pogodowych,
 • stres,
 • menstruacja,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • zapalenie zęba,
 • zbyt mała lub zbyt duża ilość snu,
 • hałas,
 • określone produkty takie jak czekolada, owoce cytrusowe, sery, konserwanty, tłuste potrawy, alkohol, zbyt duża dawka kofeiny, orzechy.

Jak rozpoznać czy dokucza nam zwykły ból głowy czy migrena?

Migrena objawia się silnym, pulsującym, tętniącym i jednostronnym bólem zlokalizowanym najczęściej za gałką oczną, w czole, skroni lub z tyłu głowy. Bólowi towarzyszą także inne dolegliwości takie jak nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, nudności i wymioty, zawroty głowy, mroczki przed oczami lub tzw. aura czyli ubytki w polu widzenia, zaburzenia mowy, miejscowe porażenia, gorączka i wzmożona potliwość. Silne, trwające od kilku do kilkudziesięciu godzin napady bólu sprawiają wiele trudności w codziennym życiu – utrudniają pracę zawodową i wykonywanie domowych obowiązków, uniemożliwiają wypoczynek.

Profilaktyka

Profilaktyka w migrenie ściśle wiąże się z unikaniem czynników prowokujących napady oraz zmianą stylu życia – częstszym przebywaniem na powietrzu, uprawianiem sportów, wprowadzeniem właściwych nawyków żywieniowych, stosowaniem technik relaksacyjnych. Pomocne mogą okazać się niektóre preparaty ziołowe: ekstrakty z kozła lekarskiego, krwawnika pospolitego i pierwiosnka a także magnez i ryboflawina.

 W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się tryptany, które hamują neurogenne zapalenia i mogą być podane w dowolnym momencie ataku. Wybór odpowiedniego leku powinien być zindywidualizowany, dostosowany zarówno do stanu zdrowia chorego jak i przyczyn i objawów towarzyszących migrenie, dlatego też nigdy nie należy dobierac go bez konsultacji z lekarzem. Nie oznacza to jednak, że chory w żaden sposób nie może złagodzić dolegliwości. Pomocne będą takie zabiegi jak zgaszenie światła, zasłonięcie okien, zapewnienie sobie spokoju, wypicie słodzonej herbaty, zastosowanie zimnych okładów i położenie się do łóżka.

Więcej artykułów

Groźna jaskra

Groźna jaskra

Cierpi na nią około 67 milionów ludzi na całym świecie i około 800 tys. Polaków. Lekceważona i nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niestety, w 80% przypadków jest zupełnie bezbolesna i przebiega bezobjawowo. Jaskra. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Terapeutyczna moc śmiechu

Terapeutyczna moc śmiechu

Wszyscy znamy przysłowie, które mówi, że „śmiech to zdrowie”, nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to obiegowe stwierdzenie ma bardzo silne umocowanie w nauce. Śmiech faktycznie leczy – ciało i duszę. Na wiele sposobów.

Jak rozpoznać depresję?

Jak rozpoznać depresję?

Smutek, zniechęcenie, apatia, poczucie bezsensu to stany emocjonalne, których doświadczył prawie każdy z nas. Czasem zdarza się jednak, że stany te niebezpiecznie wydłużają się w czasie i stają się esencją naszego życia. Jak rozpoznać magiczną linię rozgraniczającą tzw. chwilowy „dołek” od poważnych zaburzeń psychicznych, czyli depresji?