Szukaj

Jak dbać o wzrok? 6 sprawdzonych sposobów

Zdjęcie: Jak dbać o wzrok? 6 sprawdzonych sposobów

Jak dbać o oczy, by cieszyć się dobrym wzrokiem przez całe życie i komfortowo funkcjonować na co dzień? Zacznij od wprowadzenia do swojej rutyny kilku prostych nawyków, które prezentujemy w niniejszym artykule.

Regularne przerwy podczas pracy przy komputerze

Komputer jest dla wielu z nas podstawowym narzędziem pracy. Codzienne, kilkugodzinne patrzenie w ekran nie pozostaje jednak bez szkodliwego wpływu na narząd wzroku. Najprostszym, a zarazem bardzo skutecznym sposobem na jego zminimalizowanie są regularne przerwy w pracy: wystarczy co godzinę oddalić się na kilka minut od monitora i spoglądać w dal, by uniknąć zmęczenia, przesuszenia i łzawienia oczu.

Odpowiednie oświetlenie ekranów

Aby komfortowo, bezpiecznie dla oczu korzystać z telewizora czy komputera, należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w którym znajdują się sprzęty. W miarę możliwości korzystaj z naturalnego światła, unikaj zbyt intensywnego światła lub odbłysków, które mogą powodować odblaski na ekranach urządzeń. Jasność ekranów należy regulować tak, by nie tworzyły zbyt dużego kontrastu z natężeniem światła w ich otoczeniu.

Stałe nawilżenie oczu

Klimatyzacja lub centralne ogrzewanie w pomieszczeniach oraz długotrwała ekspozycja na światło emitowane przez ekrany często skutkują przesuszeniem oczu, objawiającym się nieprzyjemnym pieczeniem, łzawieniem i zaczerwienieniem. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto dbać o nawilżenie oczu - zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie i regulacja wilgotności powietrza we wnętrzu za pomocą urządzeń nawilżających pomoże zapobiec przesuszeniu oczu, a aplikacja sztucznych łez lub soli fizjologicznej przyniesie ulgę, gdy problem już wystąpi.

Dieta na dobry wzrok

Zrównoważona, bogata w składniki odżywcze dieta to kolejny warunek konieczny do tego, by cieszyć się dobrym wzrokiem. Do codziennego jadłospisu należy włączyć więc produkty bogate w witaminy A, C, E i witaminy z grupy B, a także miedź, cynk, selen oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Unikaj produktów wysokoprzetworzonych, z wysoką zawartością dodanego cukru: ich nadmiar w diecie może przyczynić się do powstawania schorzeń takich, jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma czy retinopatia cukrzycowa.

Higiena snu

Głęboki, odpowiednio długi sen czyni cuda dla regeneracji całego organizmu, a narząd wzroku nie jest tu wyjątkiem. Staraj się utrzymywać stały harmonogram snu, nie zarywaj nocy; optymalna długość nocnego wypoczynku u dorosłej osoby wynosi ok. 7-8 godzin. Przed położeniem się do łóżka warto szczelnie zasłonić okna - zaciemnienie sypialni i pomaga uniknąć nieprzewidzianych pobudek w ciągu nocy.

Regularne badania wzroku

Profilaktyczne badania wzroku, wykonywane co najmniej raz na dwa lata w gabinecie okulistycznym, pomagają w wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów ze wzrokiem, takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm. Wczesne leczenie może zminimalizować ryzyko pogorszenia się widzenia.

Badania wzroku w Medikool

Zapraszamy na badanie do naszej poradni okulistycznej w Skoczowie: świadczymy pełen zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem narządu wzroku.