Szukaj

Profilatyka po 50. roku życia - jakie badania wykonać?

Zdjęcie: Profilatyka po 50. roku życia - jakie badania wykonać?

Badania profilaktyczne po 50. roku życia

Regularne badania okresowe i zdrowy tryb życia pomagają w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia w jesieni życia. Po przekroczeniu “pięćdziesiątki” dbałość o zdrowie staje się jeszcze istotniejsza. Regularne badania profilaktyczne mogą pomóc w wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie, co z kolei umożliwia skuteczniejsze leczenie oraz poprawia jakość życia. Jakie badania szczególnie warto wykonywać w tym celu?

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie umożliwiające ocenę stanu wnętrza jelita grubego. Jest kluczowym narzędziem w wykrywaniu raka jelita grubego, który jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów po 50. roku życia. Zaleca się przeprowadzenie pierwszej kolonoskopii między 50. a 75. rokiem życia, a następnie regularne jej powtarzanie co kilka lat, w zależności od wyników oraz zaleceń lekarza.

Mammografia

Regularne badanie mammograficzne to obok samobadania i badania ultrasonografem podstawowa metoda wykrywania raka piersi u kobiet po 50. roku życia. Standardowo zaleca się wykonywanie mammografii co dwa lata. W przypadku osób z rodowodem nowotworowym lub innymi czynnikami ryzyka lekarz może zalecić częstsze badania.

Badanie PSA

Mężczyźni po 50. roku życia powinni regularnie sprawdzać poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA). Wysoki poziom PSA może wskazywać na łagodny przerost prostaty, stan zapalny dróg moczowych, stan zapalny lub nowotwór prostaty. Zaleca się wykonywać badanie PSA raz do roku lub w przypadku wystąpienia objawów takich, jak zwiększona częstotliwość oddawania moczu, zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia erekcji czy chroniczne zaparcia.

Badanie cholesterolu

Po 50. roku życia znacznie wzrasta ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Podstawowym środkiem ich zapobiegania jest zdrowy tryb życia, a także regularne badanie poziomu cholesterolu we krwi: wysoki wskaźnik badania może sygnalizować zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy, a co za tym idzie - choroby wieńcowej, udaru niedokrwiennego, zawału serca i innych groźnych dla zdrowia i życia chorób. Jeśli wynik badania wykazuje odchylenie od normy, lekarz prowadzący może zalecić wprowadzenie odpowiedniej diety oraz przepisać leki obniżające poziom cholesterolu.

Badanie glikemii

Wzrost poziomu cukru we krwi może wskazywać na cukrzycę, która jest jednym z częstszych problemów zdrowotnych po 50. roku życia. Regularne badanie glikemii pozwala na monitorowanie poziomu cukru we krwi i wczesne wykrycie cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego, a także natychmiastowe wdrożenie leczenia regulującego ten parametr.

Badanie ciśnienia krwi

Nadciśnienie tętnicze, czyli utrzymująca się podwyższona wartość ciśnienia tętniczego (140/90 mmHg lub więcej) to częsty problem u osób starszych. Nieleczone nadciśnienie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, przyczyniając się do wystąpienia udaru mózgu, niewydolności mięśnia sercowego, zmian w siatkówce oka i innych groźnych chorób. Regularne badanie ciśnienia krwi pozwala na wczesne wykrycie tego schorzenia i podjęcie odpowiednich działań zaradczych, takich jak zmiana stylu życia lub leczenie farmakologiczne.

Badania profilaktyczne w Medikool

Regularne badania profilaktyczne są kluczowym elementem dbania o zdrowie po przekroczeniu 50. roku życia. Wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie może znacząco poprawić skuteczność leczenia oraz jakość codziennego funkcjonowania. Równie ważny jest zdrowy tryb życia: wartościowa dieta, rezygnacja z alkoholu i nikotyny, aktywność fizyczna i higiena snu znacząco obniżają ryzyko wystąpienia wielu wymienionych powyżej chorób.

Pamiętaj, że powyższe badania to tylko wytyczne ogólne - w kwestii indywidualnych potrzeb zdrowotnych i zaleceń dotyczących badań profilaktycznych zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Zapraszamy do wizyty w Centrum Zdrowia Medikool w Skoczowie: lekarze specjaliści udzielą wszystkich niezbędnych informacji.