Do fizjoterapeuty warto przyjść również profilaktycznie – wywiad z Justyną Kukuczką-Kretek
Kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty? Z jakich zabiegów w Centrum Zdrowia Medikool można skorzystać? Jak zadbać o własny dobrostan? Zapraszamy na wywiad z Justyną Kukuczką-Kretek, która w Medikoolu pracuje głównie z pacjentami z dolegliwościami z zakresu ortopedii, neurologii oraz reumatologii. Jak mówi nasza fizjoterapeutka – „wiedza fizjoterapeutyczna jest bardzo szeroka, dlatego ciągle się rozwijam i zdobywam nowe umiejętności oraz aktualizuję wiedzę. Skończyłam m.in. kurs terapii manualnej OMT (MT I), kurs - Manipulacja Powięzi - Fascial Manipulation © według Stecco, a także kursy masażu, EPTE, USG w fizjoterapii czy kinesiotapingu”.
W przychodni stosowane są zarówno tradycyjne, powszechnie znane metody, jak również nowe sposoby lecznicze, wspierane nowoczesnym sprzętem….
Tak, w poradni wykorzystujemy klasyczne metody, m.in laseroterapię, krioterapię, masaż klasyczny, ale też staramy się cały czas szkolić i wdrażać nowe metody, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami w środowisku medycznym i dają świetne efekty. Myślę m.in. o fali uderzeniowej i EPTE.
Rozwijamy też terapię manualną, terapie powięziowe, obszar treningu, tak, żeby pacjenci wykonywali też aktywną pracę na sali.
Mamy też swoją osobną działkę i specjalistkę, która pracuje z wadami postawy. Warto tutaj wspomnieć, że stosuje ona m.in. terapię FITS i PNF, czyli metody wykorzystywane u pacjentów ze skoliozą oraz innymi wadami postawy.
Zatrzymajmy się na moment przy tych nowych metodach, czyli fali uderzeniowej i EPTE, Co to za metody i w jakich problemach pomagają?
Jeżeli chodzi o falę uderzeniową, to wykorzystujemy FSWT, skupioną falę uderzeniową, czyli najnowszy typ fali stosowany w ortopedii. Fala uderzeniowa to nieinwazyjna metoda leczenia przewlekłego bólu. Wywołuje ona efekty biologiczne w tkankach – pobudza procesy metaboliczne, poprawia przepływ krwi i limfy, stymuluje powstawanie nowych komórek. Daje to działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, terapeutyczne.
Fala uderzeniowa bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zmian przeciążeniowych, entezopatii i tendinopatii, np. przyczepu ścięgna Achillesa, więzadła rzepki, łokcia tenisisty, łokcia golfisty, przewlekłych stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych w stawach, zwapnień w obrębie ścięgien, przykurczy, krwiaków. Co ciekawe, wykorzystuje się ją także w medycynie estetycznej, do redukcji cellulitu i ujędrnienia skóry.
Ta metoda cieszy się dużym zainteresowaniem i ma dużą skuteczność. Efekt powinien pojawić się już po 5-8 zabiegach robionych w tygodniowych odstępach.
EPTE z kolei to przezskórna elektroliza. Przy pomocy igły do akupunktury, pod kontrolą USG, mikroprądami działamy na chorą tkankę, najczęściej na ścięgna. W ten sposób wywołujemy m.in. kontrolowany stan zapalny, zmieniając środowisko uszkodzonej tkanki na zasadowe. Dzięki temu produkowany jest nowy kolagen i czynniki wzrostu, co przyśpiesza regenerację tkanki. EPTE ma skuteczność potwierdzoną w wielu badaniach naukowych.
Metoda ta w połączeniu z odpowiednio zaprogramowanymi ćwiczeniami daje bardzo dobre efekty przy tzw. łokciu tenisisty, golfisty, kolanie skoczka, problemach tendinopatycznych w obrębię barku, ścięgna Achillesa, rozcięgna podeszwowego, po naderwaniach mięśni oraz w przypadku blizn. Szczególnie polecam ją pacjentom, u których inne metody działania przyniosły słaby efekt.
Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci?
Najczęstszą przyczyną jest ból - kręgosłupa albo w obrębie stawów obwodowych. Może on wynikać z wielu rzeczy, np. zmian przeciążeniowych, zapalnych, zwyrodnieniowych, pourazowych albo po prostu siedzącego trybu życia.
Druga przyczyna to urazy: złamania, skręcenia, zwichnięcia oraz zabiegi operacyjne- nastawienia i zespolenia po urazach, endoprotezoplastyki stawów, artroskopie, rekonstrukcje więzadeł, operacje kręgosłupa, ale też operacje jamy brzusznej (m.in. praca z blizną). Mamy też pacjentów po zabiegach onkologicznych i pacjentki po mastektomii – w ich przypadku ważna jest zarówno praca z blizną, jak również drenaż limfatyczny oraz ćwiczenia.
Mniejszą pulę stanowią pacjenci z problemami neurologiczny, takimi jak porażenia nerwów obwodowych, udary oraz choroby układu nerwowego.
Spora grupa to też dzieci ze skoliozami oraz wadami postawy.
Są też pacjenci, którzy pojawiają się profilaktycznie. Rośnie bowiem świadomość i coraz więcej osób wie, że można uniknąć poważnych problemów, jeśli zareaguje się wcześnie; można też przygotować się do operacji poprzez trening, ruch, żeby potem było łatwiej wrócić do sprawności.
Kiedy w takim razie warto zgłosić się profilaktycznie?
Jeżeli wiemy, że mamy operację, bo zaawansowana zmiana czy uraz kwalifikują nas do endoprotezy lub artroskopii i czekamy na tę operację kilka miesięcy, to z pewnością warto dobrze wykorzystać ten czas. Dzięki fizjoterapii i odpowiedniemu przygotowaniu możemy po operacji zmniejszyć dolegliwości bólowe i wzmocnić mięśnie, które potem będą potrzebne, żeby wrócić do pełnej sprawności.
Do fizjoterapeuty warto też zgłosić się wtedy, gdy chcemy utrzymać dobry stan zdrowia. Np. kiedy bolały nas plecy, teraz jest lepiej i warto ten stan utrzymać. Trzeba bowiem pamiętać, że fizjoterapia to w dużej mierze praca z ruchem – dobieramy ćwiczenia dostosowane do potrzeb pacjentów.
Sporo mówi się o ergonomii pracy, tym, jak ważna jest dla zdrowia. Równocześnie od kilku lat coraz więcej osób pracuje zdalnie z domów. Czy ma to odzwierciedlenie w problemach, z jakimi zgłaszają się pacjenci?
Ergonomia pracy jest ważna, ale ważniejszy jest ruch ogólnie. Nie ma bowiem czegoś takiego, jak idealna pozycja siedząca, dlatego tak ważne jest, żeby ją możliwie często zmieniać, a później po pracy być aktywnym regularnie, a nie iść na trening raz w miesiącu.
Zgodnie z rekomendacjami na 10 godzin siedzenia zalecana jest godzina aktywności dziennie. I może to być spacer, rower, taniec, siłownia - róbmy to, co sprawia nam przyjemność.
Jeżeli chodzi o liczbę osób, które się u nas pojawiają, to faktycznie jest ich więcej, ale nie wiem czy wynika to z tego, że więcej siedzimy, czy też z tego, że jest po prostu większa świadomość i ludzie bardziej o siebie dbają, a jak coś się dzieje, to szukają pomocy.
Podsumujemy zatem – kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty?
Po pierwsze, gdy coś nas boli. Fizjoterapia stwarza wiele możliwości redukcji dolegliwości, z którymi się zmagamy. Po drugie, warto się zgłosić profilaktycznie, gdy np. dużo się siedzi w pracy lub – przeciwnie – ma się pracę fizyczną, która może prowadzić do przeciążeń.
Jak już wspomniałam wcześniej nie tylko po operacjach, ale też przed nimi – by wzmocnić mięśnie, popracować nad zakresem ruchu, by szybciej wrócić do sprawności. Wreszcie w przypadku wad postawy oraz innych rzeczy, które nas niepokoją jako rodziców.
Jakie są największe wyzwania w dzisiejszej fizjoterapii?
Jednym z takim wyzwań jest zmiana myślenia społeczeństwa w zakresie tego, czym jest fizjoterapia i kiedy można ją stosować. Często spotykam się z tym, że pacjenci są zaskoczeni, jak można sobie pomóc w różnych sytuacjach, np. po złamaniach, urazach, wypadkach lub z długotrwałym bólem. W trakcie rehabilitacji okazuje się, że można zmniejszyć ból, zniwelować obrzęk, poprawić zakres ruchu, wzmocnić siłę, a tym samym poprawić funkcjonowanie na co dzień.
W jaki sposób możemy zadbać o nasz dobrostan? Ma Pani jakieś dobre rady dla pacjentów?
W życiu ważna jest równowaga – potrzebujemy jej na poziomie psychicznym, społecznym, zdrowotnym. Zaburzenie w którejkolwiek z tych stref będzie odbijało się na pozostałych.
Fizjoterapia wpływa głównie na aspekt fizyczny, ale pośrednio także na psychiczny, społeczny. Jeżeli mamy zdrowie na dobrym poziomie, to łatwiej zadbać o swój dobrostan.
Pamiętajmy jednak o tej równowadze. Jeżeli mamy pracę fizyczną – potrzebna nam regeneracja. Jeżeli siedzimy – potrzebny nam ruch. Dbajmy nie tylko o obowiązki, ale też o relacje, sferę psychiczną i odpoczynek.