Szukaj

Jak dbać o słuch?

Zdjęcie: Jak dbać o słuch?

Dobry słuch - dobre samopoczucie

Dobra jakość słuchu jest fundamentalnym warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia każdego z nas. Niestety, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę - w natłoku obowiązków i hałasie miejskiego otoczenia łatwo zapomnieć o tym, jak cenny jest nasz słuch. Aby należycie zadbać o uszy, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które przedstawiamy krótko w niniejszym artykule.

Unikaj nadmiernego hałasu na co dzień

Hałas jest jednym z głównych czynników wpływających negatywnie na stan narządu słuchu. Długotrwała ekspozycja na głośne dźwięki może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Staraj się unikać miejsc, gdzie hałas jest szczególnie uciążliwy; jeśli izolacja od głośnych dźwięków jest trudna - np. ze względu na warunki pracy lub miejsce zamieszkania - używaj w miarę możliwości akcesoriów ochrony słuchu, np. stoperów lub słuchawek wyciszających. 

Regularnie badaj słuch u laryngologa

Regularne wizyty w poradni otolaryngologicznej mogą pomóc w wczesnym wykryciu ewentualnych problemów ze słuchem. Profesjonalne badanie audiometryczne pozwoli ocenić stan Twojego słuchu i podjąć odpowiednie działania profilaktyczne lub lecznicze w razie potrzeby.

Zapraszamy na badanie słuchu do naszej poradni otolaryngologicznej w Skoczowie: specjalista przeprowadzi diagnostykę narządu słuchu i zaleci dalsze leczenie w przypadku wykrycia ewentualnych dolegliwości uszu.

Dbaj o poprawną higienę uszu

Regularne mycie uszu jest bardzo ważne - pamiętaj jednak, by robić to we właściwy sposób. Wiele osób używa do tego celu patyczków higienicznych, co jednak nie jest zalecane ze względu na ryzyko przebicia błony bębenkowej przy zbyt głębokim czyszczeniu. Zamiast tego rekomendowane jest delikatne przemywanie uszu wacikiem nasączonym wodą lub używanie specjalnych preparatów w aerozolu.

Prowadź zdrowy styl życia

Aby cieszyć się dobrym słuchem przez wiele lat, należy dbać o zdrowie holistycznie - wiele chorób ogólnoustrojowych i słaba kondycja organizmu mogą mieć negatywny wpływ także na funkcjonowanie uszu. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie używek takich, jak papierosy czy alkohol, przekłada się na dobrostan całego organizmu, w tym również stan narządu słuchu.

Profilaktyka - patent na dobry słuch

Odpowiednia profilaktyka jest kluczem do zachowania zdrowego słuchu przez wiele lat. Zadbaj o swoje uszy już dziś: działania podjęte w teraźniejszości mają kluczowe znaczenie dla tego, w jakim stanie będzie Twoje zdrowie za 5, 10 i więcej lat.