Groźna jaskra

Groźna jaskra

Jaskra to schorzenie oczu, które w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego odpowiedzialnego za przekazywanie informacji wzrokowych do mózgu, prowadzi do trwałej ślepoty. 

Przyczyny

Obecnie mówi się o dwóch głównych przyczynach tej choroby: mechanicznej i naczyniowej.  Pierwsza z nich polega na podwyższeniu ciśnienia śródgałkowego wskutek zatrzymania cieczy wodnistej wewnątrz gałki ocznej. Wysokie ciśnienie uciska nerw wzrokowy i w konsekwencji prowadzi do jego zaniku. Druga przyczyna wiąże się z zablokowaniem naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz gałki, które odpowiadają za odżywianie nerwu wzrokowego. Jeżeli krew a wraz z nią tlen i substancje odżywcze nie docierają do nerwu dochodzi do zaniku włókien, z których jest on zbudowany, i w efekcie do ślepoty. 

Istnieje też cały szereg czynników podwyższonego ryzyka. Należą do nich: dziedziczność, wiek powyżej 35 lat, cukrzyca, nadciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie, miażdżyca, zaawansowana krótkowzroczność, migreny, długotrwały stres. 

Objawy

Jaskra występuje w dwóch odmianach – z otwartym i zamkniętym polem przesączania. W pierwszym przypadku ciecz wodnista, która ma trudności z wydostaniem się z oka wskutek zmian chorobowych powstałych na kącie przesączania, prowadzi do podwyższenia ciśnienia w gałce ocznej i stopniowego zaniku nerwu wzrokowego. Zmiany te mogą zachodzić latami, są bezbolesne i nie wywołują żadnych objawów aż do momentu prawie całkowitego zniszczenia nerwu. W drugiej odmianie jaskry, znacznie rzadszej, bo występującej u 20% chorych, odpływ cieczy wodnistej z oka zostaje zablokowany nagle, ciśnienie wewnątrz gałki wzrasta gwałtownie, w efekcie czego następuje zaburzenie pola widzenia u chorego połączone z silnym atakiem bólu. 

Profilaktyka

W przypadku jaskry trudno w zasadzie mówić o jakiejś profilaktyce. By nie dopuścić do ukrytego rozwoju choroby i uniknąć najgorszego, czyli utraty wzroku, trzeba po prostu wykonywać regularne badania okulistyczne, do których należy zaliczyć: pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka i nerwu wzrokowego, badanie kąta przesączania i komputerowe badanie pola widzenia. Osoby należące go grupy podwyższonego ryzyka na badania kontrolne powinny zgłaszać się przynajmniej raz w roku. 

Leczenie

Jaskra jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Oznacza to, że nie da się cofnąć ubytków powstałych w polu widzenia i jedyne co można zrobić to zahamować dalsze niszczenie nerwu wzrokowego i ograniczyć proces utraty wzroku, stąd też tak istotne jest jej wykrycie na jak najwcześniejszym etapie. 

W zależności od odmiany i stopnia zaawansowania jaskrę leczy się różnymi metodami. W przypadku osób chorych na jaskrę z otwartym kątem przesączania leczenie rozpoczyna się od tzw. betablokerów, czyli specjalnych kropli do oczu. U chorych na jaskrę z zamkniętym kątem przesączania zaleca się stosowanie leków zwężających źrenice. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi wystarczających efektów, wprowadza się leczenie laserem lub przeprowadza się zabieg chirurgiczny.

Więcej artykułów

Terapeutyczna moc śmiechu

Terapeutyczna moc śmiechu

Wszyscy znamy przysłowie, które mówi, że „śmiech to zdrowie”, nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to obiegowe stwierdzenie ma bardzo silne umocowanie w nauce. Śmiech faktycznie leczy – ciało i duszę. Na wiele sposobów.

Jak rozpoznać depresję?

Jak rozpoznać depresję?

Smutek, zniechęcenie, apatia, poczucie bezsensu to stany emocjonalne, których doświadczył prawie każdy z nas. Czasem zdarza się jednak, że stany te niebezpiecznie wydłużają się w czasie i stają się esencją naszego życia. Jak rozpoznać magiczną linię rozgraniczającą tzw. chwilowy „dołek” od poważnych zaburzeń psychicznych, czyli depresji?

Co oznacza ból brzucha?

Co oznacza ból brzucha?

Ból brzucha to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości. Zazwyczaj wiążemy ją z zatruciem pokarmowym czy zbliżającym się okresem. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas i nie pozwala nam normalnie funkcjonować, koniecznie trzeba się wybrać do lekarza, gdyż może być to zwiastun poważnych problemów zdrowotnych.