Szukaj

Badania zawodowych kierowców - kluczowe informacje

Zdjęcie: Badania zawodowych kierowców - kluczowe informacje

Jakie badania lekarskie przechodzą zawodowi kierowcy? Jaki jest zakres odpowiedzialności pracodawcy w tym obszarze? W niniejszym artykule odpowiadamy na te i inne istotne pytania.

Badanie kierowcy zawodowego

Bazą pakietu badań przeprowadzanych u kierowców zawodowych jest komplet testów wymaganych do kwalifikacji na prawo jazdy kategorii B. Zawodowcy odbywają je jednak w znacznie bardziej rozbudowanej formie. Osoby poniżej 60. roku życia mają obowiązek powtarzania badań co 5 lat, powyżej tego wieku - co 30 miesięcy. Koszt badań pokrywa w całości pracodawca.

Badanie obejmuje następujące elementy:

  • badanie ogólne - ocena podstawowych parametrów stanu zdrowia
  • badanie okulistyczne
  • badanie laryngologiczne - diagnoza prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu
  • badanie neurologiczne - ocena koordynacji ruchowej i zmysłu równowagi
  • badanie psychotechniczne - ocena prognozowanego zachowania kierowcy w nieoczekiwanych sytuacjach
  • badania pomocnicze zalecone przez lekarza 

Badanie psychotechniczne kierowcy zawodowego

Badanie psychotechniczne obejmuje trzy części:

  • charakterystyka osobowości kierowcy badana na podstawie kwestionariusza oraz wywiadu z psychologiem
  • diagnoza umiejętności intelektualnej za pomocą testu uwagi i sprawności mentalnej
  • specjalistyczne badania szybkości reakcji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, percepcji prędkości i odległości, widzenia w ciemności, reakcji na oślepienie zbyt jasnym światłem

Jak przygotować się do badania kierowcy zawodowego?

Na badanie należy przeznaczyć ok. 1,5-2 godziny. Kandydat na kierowcę zawodowego powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości i skierowanie na badania, a także okulary korekcyjne, jeśli nosi je na co dzień. Obuwie noszone podczas badań powinno mieć płaski obcas i zabudowaną piętę.

Wyniki badania kierowcy zawodowego a kwalifikacja zawodowa

Pozytywne przejście badań potwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania profesji związanej z prowadzeniem pojazdów; jest to warunek konieczny do uzyskania Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ), niezbędnego do nabycia stosownych uprawnień zawodowych (kod 95 w prawie jazdy). Negatywny wynik któregoś z badań nie musi oznaczać jednak całkowitego zakazu wykonywania zawodu. Zezwolenie może zostać wydane czasowo, lekarz prowadzący badania może także wyłączyć z jego zakresu określone typy pojazdów.

Badania kierowcy zawodowego w Medikool

Centrum Zdrowia Medikool prowadzi własną poradnię medycyny pracy w Skoczowie, co umożliwia nam szybkie, kompleksowe przeprowadzanie badań kierowcy zawodowego. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!